Pertoltice pod Ralskem / neoficiální web

Změny na trati Liberec – Česká Lípa

V rámci projednání na obci (starosta a místostarosta) dne 8.6.2018 se zástupci KORID LK, spol. s r. o. – Janem Roženským, dopravní technolog a Pavla Blažka, jednatele KORID LK, spol. s r. o. bylo vysvětleno, že nedojde ke zrušení vlakové zastávky v obci ani k drastickému omezení zastávek vlaků. Obec reagovala již v únoru 2018 a nastíněné problematice – riziku zrušení zastávky – přijala usnesení:

Usnesení č.508/2018/ZO. Zastupitelstvo obce Pertoltice pod Ralskem se dne 21.2.2018 seznámilo s informací jednatele společnosti KORID LK spol. s r.o. Ing. Pavla Blažka o záměru zrušit zastavování vlaků v obou směrech v železniční zastávce Pertoltice pod Ralskem, s tímto záměrem vyslovuje důrazný nesouhlas a pověřuje starostu o učinění takových kroků, které povedou ke změně tohoto záměru.

V průběhu jsem 22.2.2018 vyžádal informaci u Českých dráh – cituji:

České dráhy nenavrhují zrušení zastávky, je to věc objednavatele dopravy či-li KORIDu. 
Posílám údaje o průměrném denním obratu cestujících v roce 2017: 
Ø Po-Pá        21 osob 
Ø So-Ne        28 osob

Pro obec Pertoltice pod Ralskem to dopadlo velmi dobře, narozdíl asi od jiných míst viz text níže. V rámci jednání  8.6.2018 byla vyvrácena dezinformace, že zastávka v Pertolticích má být rušena. Když to shrnu:

Dojde k omezení provozu, zastavování osobních vlaků – bude na střídačku – tj. zastavení na znamení (už nyní na znamení) se budou střídat ve směru od Mimoně nebo Brniště.

  • Kritických časů se to nedotkne, tj. doprava do škol a zaměstnání.
  • Dojde k posílení autobusové dopravy v obci – další linka, tj. u dlouhé obce je výhodnější jet autobusem.
  • Pertoltice tím získají – přibude autobusová linka. Ta obsluhuje vzhledem k délce obce tři místa.

Vyžádal jsem průvodní dopis k plánovaným změnám a uveřejňuji je níže. Tyto informace jsou i na úřední desce obce a webu obce. 

Plánované změny jízdních řádů od 9. prosince 2018

V rámci nového jízdního řádu na železnici pro období platnosti od 9. prosince 2018 do 14. prosince 2019 je na území Libereckého kraje plánována zásadní změna provozu na trati 086 Liberec – Česká Lípa – Benešov nad Ploučnicí (- Děčín).

Tato změna spočívá ve významném zrychlení vlaků, které z Děčína do Liberce činí u rychlíků cca 15 minut, u osobních vlaků až 20 minut.

Zejména zastávkové vlaky mezi Českou Lípou a Libercem se v posledních letech potýkají s výrazným poklesem počtu cestujících, řádově o desítky ročně. Mnoho zastávek na trati je využívaných pouze jednotlivými cestujícími, většina spojů zde nemá pravidelné každodenní využití. Pokud by se nepříznivý trend nepodařilo včas změnit, bude více a více spojů v ohrožení pro jejich velmi slabé využití. Smyslem změny je zabránit dalším úbytkům cestujících. Návrh přinese podstatné zrychlení páteřní dopravy mezi Ústeckem, Děčínskem, Českolipskem a Libereckem značným zkrácením cestovních dob spojů. V Liberci budou nově dostupné obousměrné přestupní vazby na vlaky dalších směrů, což zkrátí cesty např. na Frýdlantsko a Jablonecko o další desítky minut. Dosud návaznosti českolipské trati v Liberci fungovaly pouze jednosměrně, nebo si vlaky těsně ujížděly. Současně budou zachovány a zkráceny všechny návaznosti v České Lípě. Zcela bude odstraněno křižování osobních vlaků těsně před koncem trati v Liberci-Horním Růžodole. Nebude tak nutné téměř dvouhodinové neefektivní čekání soupravy mezi vlaky opačného směru v Liberci. Uvolněná souprava bude přesunuta na rameno Mladá Boleslav – Česká Lípa – Svor, kde nahradí nyní nasazovanou jednotku řady 814 RegioNova s nevhodnými provozními parametry.

Realizace změn je možná díky provedené rekonstrukci uzlu Česká Lípa, současně je ale podmíněna omezením zastavování v několika zastávkách, konkrétně Vlčí Důl-Dobranov, Zákupy a Velký Grunov (téměř všechny spoje mimo ranních a pozdně večerních), Pertoltice pod Ralskem (3 vlaky v každém směru) a dále v zastávce Srní u České Lípy (cca polovina spojů). Jedná se vesměs o zastávky s malým obratem cestujících. Důvodem je nutnost přesunu křižování osobních vlaků ze stanice Mimoň do stanice Brniště a současné dodržení návazností v uzlu Česká Lípa. Obsluha spádového území dotčených zastávek bude nadále zajišťována rozšířenou autobusovou dopravou s mnohem kratší docházkovou vzdáleností mezi bydlištěm a zastávkami.

Náhradou za vlaky nezastavující v Pertolticích pod Ralskem (3 vlaky v každém směru) připravil koordinátor veřejné dopravy Libereckého kraje KORID LK návrh zlepšení dopravní obslužnosti Pertoltic p. R. linkovými autobusy. Pertoltice p. R. budou obslouženy výrazně vyšším počtem autobusových spojů včetně víkendů na dvou základních trasách: Mimoň – Brniště – Zákupy – Česká Lípa a Mimoň – Brniště – Jablonné v Podj. s návazností na vlaky nebo autobusy do směru Liberec v Jablonném v P. a do směru Česká Lípa v Mimoni. Bez podstatných změn zůstane v provozu další autobusová linka 439 Ralsko,Ploužnice – Mimoň – Brniště – Zákupy.

Návrhy jízdních řádů jsou předloženy veřejnosti k připomínkování. Termín možnosti uplatnění připomínek je stanoven v případě železniční dopravy do 31.7.2018 (možnosti úprav jsou omezeny technologickými podmínkami vzájemného křižování  vlaků na jednokolejné trati). V případě autobusové dopravy lze podávat připomínky do 30.9.2018.

Ve Vašich připomínkách prosím nezapomeňte uvést odkud – kam, v jaký čas a jak často potřebujete cestovat.

Připomínky můžete uplatnit ústně nebo písemně na email: obec@pertoltice.cz prostřednictvím Obce Pertoltice p. R. nebo u společnosti KORID LK, spol. s r. o., která koordinuje veřejnou dopravu v Libereckém kraji, emailem: info@korid.cz nebo písemně (KORID LK, U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec). Informace o změnách jízdních řádů naleznete také na adrese www.iidol.cz v záložce Jízdní řády / Připravované změny.

K seznámení dávám záznam z jednání z 8.6.2018 – Záznam z jednání o dopravní obslužnosti

návrh_vlak 086

návrh_Mimoň-Brniště-Jablonné

návrh_Č.Lípa-Brniště-Mimoň

linka 439 Ralsko,Ploužnice-Mimoň-Stráž pod Ralskem-Brniště-439 Nové Zákupy-Česká Lípa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Blog o dění v obci, ale taky mimo ni.