Pertoltice pod Ralskem / neoficiální web

Zastup. 28. pozvánka / žaloba

Pozvánka 28. zastupitelstvo obce Pertoltice pod Ralskem je na oficiálních stránkách zde .

Zajímavý je bod 4. –  Historický majetek obce – podání žaloby

Pasivita obce při plnění povinnosti podle § 8 ve znění před novelou 173/2012 Sb.  mohla mít za následek vydržení majetku ze strany státu, což se nejspíše stalo.

Účelem § 8 zákona ve znění novely bylo přimět obce, jenž „chtějí“ historický majetek, aby toto projevily vůči katastrálnímu úřadu či soudu. Soud by katastrální úřad v tomto případě informoval. Je to taková, laicky řečeno, znovu otevřená možnost restituce ..

No jo, jenže obce byly povinny nejpozději do 31. března 2013 (zákon 173/2012 nabyl účinnosti 29.6.2012 – času bylo tedy dost) uplatnit návrh vůči katastrálnímu úřadu či podat žalobu na určení vlastnického práva k příslušnému soudu. A nesplnila-li obec toto, tak se považuje den 1. dubna 2013 za den přechodu vlastnického práva na stát.

Takže pokud obec do tohoto data dala návrh na katastrální úřad a tento byl zamítnut, tak pak se obec musí svého práva domáhat cestou určovací žaloby (vlastnického práva). Takže dle bodu jednání se nejspíše zastupitelé usnesenou, že obec podá žalobu … aby získala historický majetek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Blog o dění v obci, ale taky mimo ni.