Pertoltice pod Ralskem / neoficiální web

Kaple sv. Prokopa

Pertoltice farně spadají do Římskokatolické farnosti Mimoň.

Až do roku 1908 obec neměla vlastní církevní zařízení.

Plán stavby zpracoval stavitel Max Wieden z Mimoně. Byla vybrána parcela a započata stavba v červenci 1907. Roku 1908 17. listopadu byla v Pertolticích pod Ralskem vysvěcena obecní kaple okresním vikářem J. Tschőrchem z Jablonného v Podještědí (kolaudace proběhla 12. října 1908). Kaple byla postavena v čistě gotickém slohu.

Stavební náklady byly vyčísleny přibližně na tehdejších 13.000 korun, bez interního vybavení. Náklady byly uhrazeny dobročinnými dary a z výtěžku obecního kostelního stavebního fondu, zřízeného roku 1850. Hraběnka J. Hartigová z Mimoně přispěla vzácnýn darem mešního roucha, které vlastnoručně zhotovila, dřevořezbář Josef Kinderman z Frýdlantu zhotovil pseudogotický oltář. Na kruchtu bylo umístěno harmonium. Zvon na kapli je z původně radnice odkud byl přestěhován.

Na základě výnosu c.k. ministerstva pro kulturu a školství ze dne 8.ledna 1909 byla tato kaple při příležitosti výročí vlády císaře pojmenována na Kapli jubilea císaře Františka Josefa a to na žádost obce. 

Po roce 1948 byla kaple uzavřena a chátrala. Po osamostatnění obce od Mimoně po komunálních volbách z 24.11.1990 se nově vzniklé zastupitelstvo včetně rodáků žijících v Německu zasloužilo o zrenovování kaple.

V současné době je kaple přístupna u příležitosti konání těchto akcí:

Bohoslužba na sv. Prokopa připadající na den 4.7., zajišťuje ji Římskokatolocká farnost z Mimoně

Adventní koncert pořádaný Obecním úřadem Pertlotice pod Ralskem v prosinci

Ještě dodám, že název Kaple Sv. Prokopa byl vybrán z toho důvodu, že ve vsi byla převaha zemědělců a sv. Prokop je jejich patronem.

současné 1 historické 1historické 2 současné 2

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Blog o dění v obci, ale taky mimo ni.