Pertoltice pod Ralskem / neoficiální web

Vlajka a znak obce

znak Pertoltice pod Ralskem

Znak obce: V modrém štítě nad zvýšenou černo-zlatě polcenou patou s polovinou palečného kola opačných barev vyrůstající  zlatá berla rašící do stran stříbrným lipovým dvojlistem a nahoře provázená dvěma zlatými osmihrotými hvězdami.

vlajka Pertoltice pod Ralskem

Vlajka obce: List tvoří tři vodorovné pruhy, žluto-černě polcený, modrý a černo-žlutě polcený, v poměru 1:6:1. Do modrého pruhu vyrůstá žlutá berla závitem k žerďovému okraji, rašící do stran bílým lipovým dvojlistem a provázená u žerďového a vlajícího okraje žlutou osmicípou hvězdou. Poměr šířky k délce listu je 2:3.

Oficiální symboly (vycházející z místních a historických podkladů) obce lze používat na základě rozhodnutí předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR předaného obci. Obci Pertoltice pod Ralskem  byl udělen znak a vlajka dne 18.6.2003, číslo rozhodnutí 23.

V novodobé historii jsou totiž Pertoltice pod Ralskem samostatné od výsledku komunálních voleb ze dne 24. listopadu 1990, kdy bylo prvně zvoleno zastupitelstvo. Předtím byly Pertoltice pod Ralskem součástí Mimoně na základě rozhodnutí rady ONV ze dne 15. dubna 1960 s platností od 12. června 1960. Po druhé světové válce byl Pertolticích pod Ralskem MNV.

Z historie je ještě jedna zajímavá zmínka k názvu obce, neboť ve vyhlášce z 3.11.1911 č. 79/1911 z.z. byl publikován výnos ministerstva vnitra z 22.11.1911 č. 35, jímž se povoluje změna německého názvu Pertoltice (Barzdorf) na Barzdof am Rollberge. Český název byl zachován.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Blog o dění v obci, ale taky mimo ni.