Pertoltice pod Ralskem / neoficiální web

Dobývání vs. voda v Bohaticích

Již v minulém článku jsem psal, jak Bohatice „brojí“ proti stanovení dobývacího prostoru viz zde. Této problematice mají věnovány oficiální stránky Bohatic i několik příspěvků (v odkazu Bohatické novinky to je až dole), což naleznete na jejich stránkách www.bohatice.cz, odkud jsem si vypůjčil náhledový obrázek k článku.

Zítra je informační chůzka pro obyvatele Bohatic s odborníky, kteří budou vysvětlovat – jak je to s podložím v Bohaticích apod.

Pozvánka

Co vím, tak poslední schůzky 23.1.2014 se zúčastnili i zástupci naší obce, ovšem vedení Bohatic tam nebylo a nebyla to oficíální schůzka, ale byla svolána pouze jedním ze zastupitelů. K jednání mezi vedeními obcí od vypsání řízení EIA tedy ještě nedošlo.

Mým osobním názorem je, že problematika vody se měla v Bohaticích řešit daleko dříve (napojení na vodovod směrem do Zákup apod.) a ne až nyní, kdy se stanovuje dobývací prostor. Protože, co mi bylo tlumočeno od těch, co se minulé schůzky 23.1.2014 zúčastnili, tak problemika nedostatku vody je v Bohaticích už dlouho, kdy na schůzce mělo zaznít, že poté, co si jeden soused udělá hlubší studnu, tak okolním se sníží hladina vody v jejich studních .. a dále, že se obávají, že vyschne místní potůček a bude to tam pak smrdět, protože tam mají ústit septiky, ale to přeci není důvod napadat stanovení dobývacího prostoru.

Doplňuji: Byl jsem seznámen, že problematiku vody řeší Bohatice již nekolik let, kdy  je dokonce vydáno i stavební povolení na vodovod (ale nejsou peníze) a prioritou obce Bohatice je vybudování vodovodu a ne vrtů, což je uvedeno i v Regionální surovinové politice Libereckého kraje, na straně 190 !  – celý dokument naleznete ZDE a printscreen z předmětné strany je níže

ze strany 190

Přijde mi tedy bezva od představitelů obce Pertoltice pod Ralskem, že nemyslí jen na dobro a výhody pro Pertoltice pod Ralskem, a snaží se v rámci vyjednávání do smlouvy zapracovat výhody pro Bohatice, které spočívají ve vybudování vrtů včetně osazení čerpadlem u každé nemovitosti (tj. u čp. a č.e.), jak uváděl zástupce společnosti na návštěvě 29. zastupitelstva Pertoltic pod Ralskem, ale pro Bohatice  je prioritou vodovod !, kdy rozpočet na jeho vybudování před několika lety byl kolem 16ti mil. a nyní by to bylo odhadem k 20ti mil.  

„Vedení“ Bohatic by mělo vést tedy klidný konstruktivní dialog s „vedením“ Pertoltic pod Ralskem a to za účelem zajištění výhod i pro Bohatice.  Avšak prioritou pro Bohatice je vybudování vodovodu, jak jsem psal výše a zastupitelstvo Bohatic již v roce 2012 zamítlo nabídku společnosti na vybudování vrtů. 

V této věci je ještě jedna změna (bylo možno slyšet na 33. zastupitelstvu). Jak jsem narážel v článku tezba-sterkopisku, a to, že dle mého názoru měla obec Pertoltice pod Ralskem podat žalobu na historický majetek – protože se tím ochudila o možný příjem (z následného pronájmu/prodeje předmětného historického majetku) !!! Tak najednou společnost chce s touto žalobou pomoci obci Pertoltice pod Ralskem, on tam totiž bude nejspíše nějaký zádrhel s převodem/koupí parcely na společnost od Státního pozemkového fondu 🙂 t.j. aby to náhodou asi nekoupil někdo jiný.

Ještě bude zajímavé, až se objeví na úřední desce Pertoltic pod Ralskem záměr pronajmout/prodat pozemky (jak ukládá zákon o obcích), t.j. na pozemky, na kterých má proběhnout těžba.. uvidíme jací zájemci se přihlásí 🙂  a komu to zastupitelstvo „přiklepne“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Blog o dění v obci, ale taky mimo ni.